Nawigacja

· Strona główna

· Galeria zdjęć

Sanktuarium

· Święta Anna - patronka

· Program uroczyst. 2017

· Skład personalny

· Bractwo Świętej Anny

· Biblioteka Sanktuarium

· Historia Sanktuarium

· Historyczne daty

· Pomnik historii

· 300-lecie kalwarii

· Papieski dzień sanktuarium

· Chór Bazyliki św. Anny

Parafia

· O parafii

· Kancelaria

· Orkiestra parafialna

Góra św. Anny

· Góra św. Anny

· Dojazd na Górę Św. Anny

· Mapa Interaktywna

· Ośrodki pielgrzymkowe

· Droga św. Jakuba

Franciszkański świat

· Prowincja św. Jadwigi

· Ośrodek misyjny

· Franciszkanie w Polsce

· Kuria Generalna

Inne

· Szukaj

· Kontakt


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Dane Teleadresowe

Klasztor Franciszkanów
ul. Klasztorna 6,
47-154 Góra Św. Anny

Zgłaszanie pielgrzymek:
tel. 77 463 09 00

Klasztor:
tel. 77 463 09 00,
fax 77 463 09 28

Konto bankowe:
55 1090 2239 0000 0005 7600 1919
SWIFT: WBKPPLPP
lub 44 1600 1156 1847
6991 7000 0017

SWIFT: PPABPLPK


Chór Bazyliki św. Anny
Chętnych do zasilenia naszych szeregów, zapraszamy na próby chóru, które odbywają się:

Góra Św. Anny: wtorek godz. 19.00 w okresie zimowym o godz. 18.00

Stare Gliwice: poniedziałek godz. 18.30

Stolarzowice: piątek godz. 18.30
Działający obecnie chór pod dyrygenturą brata Krzysztofa Dziedzica jest kontynuatorem istniejących wcześniej przy klasztorze oo. franciszkanów zespołów śpiewaczych, a w szczególności działającego w latach 1982 - 2000 chóru pod batutą o. Teofila Wyleżoła. Z tego okresu wywodzi się zarówno formuła organizacyjna chóru, który w swej zasadniczej działalności opiera się na głosach połączonych chórów z Góry Św. Anny, Stolarzowic i Starych Gliwic, jak i główne założenie programowe wyrażające się w dewizie „ Bogu na chwałę, ludziom ku radości”.

Zgodnie z powyższą zasadą chór spełnia trzy podstawowe funkcje w środowiskach, w których występuje:
- religijną,
- integracyjną,
- kulturotwórczą.

Funkcja religijna wynika stąd, że repertuar chóru stanowią głównie pieśni religijne przygotowywane zgodnie z całorocznym kalendarzem liturgicznym, a prezentowane w czasie różnorakich nabożeństw i uroczystości kościelnych lub w formie specjalnych koncertów. Do tradycyjnie utrwalonych cykli tematycznych należą koncerty kolęd, pieśni wielkanocnych, maryjnych oraz związanych z obchodami kalwaryjskimi. W tym roku repertuar zostanie wzbogacony o „ Mękę Pańską” wg św. Mateusza ks. Tadeusza Miazgi.

Funkcja integracyjna realizowana jest różnorako. Już sam sposób funkcjonowania chóru jako zespołu składającego się z trzech oddzielnych ogniw i zespołu muzycznego znacznie od siebie oddalonych terytorialnie wymaga wypracowania dobrych zasad współdziałania i integracji w zakresie przygotowania repertuaru i organizacji występów. Każdy z zespołów chóralnych liczy około 30 osób, zespół muzyczny 7 osób, a ich członkowie wywodzą się z różnych środowisk i grup zawodowych, zaś ze względu na wiek zachodzą między nimi znaczne różnice pokoleniowe. Mimo więc wspólnego zamiłowania do muzyki i śpiewu, które wszystkich łączy, efektywne funkcjonowanie zespołu wymaga licznych zabiegów integracyjnych. Jedną z takich form są towarzyskie spotkania biesiadne, w trakcie których prezentowany jest repertuar ludowego folkloru głównie z regionu Śląska. W roku ubiegłym taka letnia biesiada regionalna zbiegła się ze spotkaniem byłych mieszkańców Góry Św. Anny wzbogacając jego program i pogłębiając integracyjne więzi. Już do tradycji weszły organizowane przez chór doroczne zabawy karnawałowe. W tym roku dziewiąta już zabawa zgromadziła ponad sto czterdziesci par, co niewątpliwie świadczy o jej niezwykłej popularności. Oprócz wielu innych wartości, zabawy są sposobem gromadzenia środków na potrzeby chóru, związane głównie z wyjazdami na występy i wycieczki. Chór nie ma bowiem żadnego stałego sponsora ani żadnych źródeł dochodu, a wszelkie koszty związane z działalnością ponoszą sami chórzyści. W sensie materialnym jest to więc pełne amatorstwo, choć w sensie artystycznym, o czym świadczą żywe reakcje i zainteresowanie słuchaczy, chór prezentuje poziom profesjonalny.

Ponadto główne centrum prezentowania się chóru jakim jest Bazylika Św. Anny spełnia ważną rolę w integracji regionalnej i międzynarodowej, jako że przybywają tu w ciągu całego roku liczne rzesze pątników i turystów z różnych stron kraju i spoza jego granic. Dobrym przykładem może tu być ostatni tegoroczny koncert kolędowy w Bazylice, którą niemal całkowicie wypełnili przybysze zamiejscowi. Podobnie jest w czasie obchodów kalwaryjskich, w trakcie których występuje również chór, łącznie z najliczniej uczęszczanymi jak odpust Św. Anny, nabożeństwo ze świecami czy Pielgrzymka Chórów.

Wreszcie, chór tak w przeszłości jak i obecnie, organizuje liczne wycieczki połączone z występami w kraju i za granicą. Występował więc chór na terenie Austrii, Niemiec, Ukrainy, Litwy, Czech. Szczególnie utrwalił się wszystkim w pamięci występ na Ukrainie, gdzie każdy koncert wywoływał łzy wzruszenia, a serdecznościom przy pożegnaniu nie było końca. Liczne występy chóru miały miejsce na trasach wycieczek krajowych na terenie Mazur, Bieszczad i Kotliny Kłodzkiej.. Oprócz tego chór okazjonalnie występuje na uroczystościach rodzinnych członków chóru takich jak ceremonie ślubne, pogrzebowe czy jubileusze.

Wszystko to służy zacieśnieniu więzów przyjaźni nie tylko między członkami zespołu, ale między nimi a różnymi społecznościami lokalnymi. Prezentowany tam repertuar religijny, w tym również związany z typowym dla Śląska regionalnym kultem Św. Anny, a także regionalny repertuar folklorystyczny, niewątpliwie przyczyniają się do propagowania bogactwa i piękna kultury Śląska Opolskiego w kraju i za granicą.

Funkcja kulturotwórcza związana jest z samą istotą działalności chóru, która wymaga od członków poszerzania umiejętności i pogłębiania wrażliwości muzycznej, aby następnie poprzez występy przenosić ją na słuchaczy dostarczając różnorakich przeżyć i zaszczepiając umiłowanie tradycji. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszej dobie, kiedy jesteśmy atakowani przez obce naszej kulturze tendencje laicyzacyjne i zmiany obyczajowości.

Bardziej szczegółowy obraz dokonań chóru zawiera materiał ilustracyjny sporządzony w oparciu o dokumentację zgromadzoną w prowadzonej od 2007r. kronice chóru.

Chór Bazyliki Św. Anny był dwukrotnie nominowany przez Kapitułę Nagrody „LAUR ZIEMI STRZELECKEJ” w kategorii działalność kulturalna. W roku 2010 laur i statuetka zostały chórowi przyznane. Połączony chór liczy ok.90 osób. Chórowi często towarzyszy zespół instrumentalistów w składzie:
I skrzypce
II skrzypce
Wiolonczela
Flet
Klarnet
Obój
organy


ZOBACZ ZDJĘCIA NASZEGO CHÓRU


Oto niektóre kolędy śpiewane przez nasz chór

Inne nasze utowry:


Zobacz również: - HISTORIA NASZEGO CHÓRU

Międzynarodowe wyróżnienie

Dekret o ustanowieniu Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny Matki Najświętszej Maryi Panny w Górze Świętej Anny, diecezja opolska


Porządek Mszy św.

Niedziela i święta:

7.00, 8.30, 10.00, 11.30; 15.30 (j. niem.), 17.00
nabożeństwo - 14.00Dni Powszednie:

w czasie letnim:
godz. 6.30,
w czasie zimowym:
godz. 7.00.

Od 1 V do 31 X msza św. dla pielgrzymów: godz. 11.00Błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa w drugą niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 11.30.W każdy wtorek koronka do św. Anny o godz. 6:00 i Msza św. za żyjących i zmarłych dobrodziejów Bazyliki, Kalwarii i klasztoruW II niedzielę miesiąca o godz. 14.00 nabożeństwo do św. AnnyOd maja do października każdego 13-tego nabożeństwo fatimskie i procesja z figurą Matki Boskiej Fatimskiej o godz. 18:00Okazja do spowiedzi pół godz. przede Mszą św. oraz po zgłoszeniu na furcie.Zapraszamy do słuchania transmisji Mszy św. z naszej Bazyliki o godz. 10:00 w Radiu Doxa w trzecią niedzielę miesiąca.

Polecane linkiSpotkania na Górze św. Annie dla A-A i Al.-Anon
Odnawialne źródła energii
na Górze św. Annie


Facebook

ZOBACZ NASZ FANPAGE
NA FACEBOOK'U6,069,475 unikalnych wizyt Webdesign: alfsoft.net

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies.
Brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgod na to