Nawigacja

· Strona główna

· Galeria zdjęć

Sanktuarium

· Święta Anna - patronka

· Program uroczyst. 2017

· Skład personalny

· Bractwo Świętej Anny

· Biblioteka Sanktuarium

· Historia Sanktuarium

· Historyczne daty

· Pomnik historii

· 300-lecie kalwarii

· Papieski dzień sanktuarium

· Chór Bazyliki św. Anny

Parafia

· O parafii

· Kancelaria

· Orkiestra parafialna

Góra św. Anny

· Góra św. Anny

· Dojazd na Górę Św. Anny

· Mapa Interaktywna

· Ośrodki pielgrzymkowe

· Droga św. Jakuba

Franciszkański świat

· Prowincja św. Jadwigi

· Ośrodek misyjny

· Franciszkanie w Polsce

· Kuria Generalna

Inne

· Szukaj

· Kontakt


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Dane Teleadresowe

Klasztor Franciszkanów
ul. Klasztorna 6,
47-154 Góra Św. Anny

Zgłaszanie pielgrzymek:
tel. 77 463 09 00

Klasztor:
tel. 77 463 09 00,
fax 77 463 09 28

Konto bankowe:
55 1090 2239 0000 0005 7600 1919
SWIFT: WBKPPLPP
lub 44 1600 1156 1847
6991 7000 0017

SWIFT: PPABPLPK


Pielgrzymka Motocyklistów
W pierwszą niedzielę sierpnia motocykliści zjechali na Górę św. Anny z różnych stron Polski, a także z zagranicy, m.in. Czech i Niemiec.
Tradycyjnie nad organizacją Pielgrzymki Motocyklistów czuwał Pan Andrzej Złoczowski z Raciborza. O. Błażej, gwardian i kustosz sanktuarium , witając uczestników Pielgrzymki Motocyklistów powiedział: "Dzisiaj od rana czekaliśmy, kiedy usłyszymy pierwszy warkot motoru, bo to właśnie jest zwiastun tej niedzieli. Sięgam pamięcią do początku mojego pobytu na Górze św. Anny. Wtedy pielgrzymka mieściła się na Rajskim Placu, a motocykliści w bazylice".
Przed rozpoczęciem Mszy św., której przewodniczył biskup opolski Andrzej Czaja, motocykliści modlili się za swoich zmarłych kolegów. Przy 14 kaplicy Drogi Krzyżowej urządzili specjalne miejsce pamięci, w którym składali kartki z wypisanymi nazwiskami tych, którzy już odeszli do wieczności.
W kazaniu biskup opolski nawiązując do liturgii słowa dzisiejszej niedzieli, przypominał abecadło układania życia z Bogiem, dając trzy ważne wskazówki, jak w życiu ziemskim budować zażyłość z Bogiem, co jest "trudniejsze niż jazda motorem". Na zakończenie Mszy św. ks. biskup odmówił modlitwę poświęcenia motocyklstów pobłogosławił pojazdy i motocyklistów.
Przy wyjeździe z groty O. Błażej święcił wyjeżdżających. Trwało to około półtory godziny. Następnie przejechał z wodą święconą na trójkołowym motocyklu przez Górę św. Anny. Br. Krzysztof na motorze wytyczał trasę przejazdu. W pielgrzymce w grocie ustawiło się prawie 1400 motocykli.
Niestety, inni musieli zaparkować motory na terenie miejscowości i w Domu Pielgrzyma. Szacuje się, że na Górę św. Anny przyjechało około 7 tysiące motocykli. A w całej pielgrzymce mogą brać udział około 12 tysięcy pielgrzymów. Mszę św. koncelebrowało 12 kapłanów motocyklistów.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI MOTOCYKLISTÓW


Drukuj


Odpust św. Anny
Na Górze św. Anny 26 lipca odbył się odpust św. Anny. Tradycyjnie świecowanie rozpoczęło w sobotę o godz. 15.00, kiedy pielgrzymi śpiewali koronkę do św. Anny. W sobotni wieczór kustosz sanktuarium O. Błażej Kurowski OFM przewodniczył Mszy św. i wygłosił kazanie. Wieczorny śpiew nieszporów i procesja odpustowa zakończyły uroczystości.
W niedzielę od samego rana przybywali pielgrzymi do św. Anny. Wśród nich było 25 pielgrzymek pieszych, które wg tradycji specjalnie zostały przywitane w bazylice św. Anny.
O godz. 11.00 wyruszyła procesja do groty lurdzkiej, której przewodniczyli biskup Paweł Stobrawa Opola i biskup gliwicki Jan Kopiec.
Raz w roku cudowna figura św. Anny jest wynoszona z bazyliki do groty lurdzkiej. Cudowną figurę niosą poszczególne stany pielgrzymów. Przy słonecznej pogodzie w pielgrzymce uczestniczyło około 20 tysięcy wiernych.
Biskup gliwicki przewodniczył Mszy św., a biskup Paweł Stobrawa wygłosił okolicznościowe kazanie. W tym roku śpiewy liturgiczne wykonał chór "Pasjonata", który przybył na Górę św. Anny z Warmii. Po Mszy św. przy akompaniamencie orkiestry dętej procesja ruszyła z powrotem do bazyliki.
Cudowna figura św. Anny wróciła na swoje miejsce w głównym ołtarzu. Feretron w ciągu kilku sekund stał na ołtarzu bez kwiatów, bo zabrali je pielgrzymi, którzy czekali już na moment odsłonięcia figury św. Anny.
Po południu w grocie lurdzkiej odbyły się nieszpory odpustowe, a po nich parafię żegnając się ze św. Anny wracali do swoich domów. W odpuście św. Anny brało udział około 25 tysięcy pielgrzymów.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU ŚW. ANNY


Drukuj


Święta Anna - babcia Jezusa
Według starego podania św. Anna urodziła się w Judei, gdzie w Betlejem był jej rodzinny dom. Jej rodzice - Natan i Maria byli potomkami królewskiego rodu Dawida. Nie posiadali ziemskich dostatków, lecz bogaci byli w cnoty i dobre uczynki.

Anna otrzymała od swoich rodziców staranne wychowanie, pogłębione przez służbę w świątyni jerozolimskiej. Swojego męża Joachima poślubiła gdy miała 24 lata. Joachim także pochodził z pokolenia Dawidowego. Wychowywał się w zamożnej i znakomitej rodzinie w Nazarecie. Joachim i Anna uważali swoje małżeństwo jako związek święty, przez Boga złączony. Anna była wzorem i przykładem życia dla wszystkich małżonek. Choć byli małżonkami szczęśliwymi, Pan Bóg ciężko doświadczył tych małżonków brakiem potomstwa. Przez dwadzieścia lat małżeństwa nie doczekali się ani synów, ani córek. W kulturze żydowskiej brak dziecka był uważany za hańbę i karę Bożą.

Czytaj więcej o życiu św. Anny


Drukuj


Pielgrzymka dzieci w sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny
W niedzielę 05 lipca odbyła się w naszym sanktuarium na Górze św. Anny coroczna pielgrzymka dzieci. Mimo upału od samego rana przybywały dzieci z rodzicami. Część rodzin dotarła na Górę św. Anny już z rana, żeby przezornie uniknąć problemów z szukaniem miejsca parkingowego. Zaopatrzeni w koce, karimaty i składane krzesełka, już po godzinie 9 ściągali przed ołtarz w grocie lurdzkiej. Krótko przed Mszą św. w Grocie Lurdzkiej o godz. 10.00 utworzyła się kilku kilometrowy kolejka samochodów. Dlatego Msza św. rozpoczęła się z kilku minutowym poślizgiem, by wszyscy mogli zdążyć.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI DZIECI
Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców
W niedzielę 28 czerwca od samego rana gęste deszczowe chmury zawisły nad Górą św. Anny. Z niepokojem czekaliśmy na zmianę pogody, ale opady deszczu były bardzo intensywne. Mimo deszczu o godz. 9.00 w grocie rozpoczęły się godzinki, na których była tylko garstka mężczyzn. Na Rajskim Placu i krużgankach ustawiły się kolejki do spowiedzi.

Nie byliśmy pewni, czy orkiestra będzie mogła zagrać w czasie tak intensywnego deszczu. Ale około godz. 9.30 opady były jakby mniejsze i w końcu krótko przed wyruszeniem procesji z bazyliki przestało padać. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy św. przy udziale biskupów opolskich: Andrzeja Czaję, Pawła Stobrawy i Rudolfa Pierskały. Diecezję gliwicką reprezentował bp emeryt Jan Wieczorek. Wraz z Nuncjuszem Apostolskim Mszę św. koncelebrowali: minister prowincjalny Alan Brzyski z Wrocławia, tegoroczni neoprezbiterzy diecezji opolskiej i gliwickiej, do których dołączył także O. Kazimierz OFM, nowo wyświęcony kapłan prowincji franciszkańskiej. Tradycyjnie było obecne również międzydiecezjalne WSD z ks. Rektorem, wychowawcami i ojcami duchownymi. O. Błażej witając zacnych gości i pielgrzymów zwrócił uwagę, że wielu mężczyzn, mimo niepewnej pogody przyjechało na Górę św. Anny nie tylko samochodami, ale rowerami. Najwięksi optymiści nie spodziewali się, że w tych warunkach pogodowych spotkają się tysiące mężczyzn. Pogoda przez całą Mszę św. była łaskawa. Popołudniowe nabożeństwo poprowadził zespół muzyczny z Nysy i był to piękny akcent pielgrzymkowy. Całość prowadził ks. Sławomir Krawczyk, wikariusz parafialny z Nysy.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI MĘŻCZYZN I MŁODZIEŃCÓW


Drukuj


XX Pielgrzymka Mniejszości Narodowych
W niedzielę 7 czerwca odbyła się na Górze św. Anny, dwudziesta pielgrzymka mniejszości narodowych, tym razem pod hasłem "Wdzięczność i nadzieja".

W grocie lurdzkiej ponad 2000 osób uczestniczyło we Mszy św., której przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec. Nazwał on tę pielgrzymkę "piękną i wzruszającą". - Jesteśmy pokoleniem, które jeszcze gdzieś tam nosi w sobie rany II wojny światowej, której - mimo że 70 lat minęło od jej zakończenia - następstwa gdzieś tam, w duszach, trwają, jeszcze nie do końca zabliźnione są wszystkie rany. Ale po to tu jesteśmy, aby zaznaczyć, że zależy nam na wspólnej drodze, którą mamy zmierzać do dojrzałości. Aby do tej dojrzałości zmierzać, musimy pamiętać, że Pan Jezus będzie bardzo dla nas wyrozumiały, jeżeli będziemy, tak jak powiedział, Jego "matką i braćmi", czyli tymi, którzy pełnią wolę Ojca. Nie ci, którzy dużo mówią, nie ci, którzy jednych na drugich nastawiają, ale ci, którzy pełnią wolę Ojca. A wolą Ojca jest, aby wszyscy byli szczęśliwi i aby wszyscy doszli do poznania prawdy i kiedyś osiągnęli szczęście wieczne - mówił w dwujęzycznym kazaniu bp J. Kopiec. Pielgrzymkę jak zwykle ubarwiły liczne poczty sztandarowe W liturgii zabrzmiały trzy języki: niemiecki, polski i romani. Tradycyjnie bowiem w pielgrzymce uczestniczyła także grupa Romów z Janem Korzeniowskim, przewodniczącym Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Romów w Polsce.
Przed rozpoczęciem Mszy św. O. gwardian Błażej przywitał wszystkich uczestników, na czele z Ks. biskupem Janem Kopcem, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. W pielgrzymce uczestniczył także biskup opolski Andrzejem Czaja, który przywitał i podziękował wszystkim za liczny udział w pielgrzymce. Władze mniejszościowe reprezentował nowo wybrany przewodniczący Rafał Bartek. Był również przedstawiciel rządu niemieckiego Pan Helmut Sauer z Berlina.
W liturgii zabrzmiały trzy języki: niemiecki, polski i romani. Tradycyjnie bowiem w pielgrzymce uczestniczyła także grupa Romów z Janem Korzeniowskim, przewodniczącym Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Romów w Polsce.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH


Drukuj


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało
Boże Ciało 04 czerwca na Górze św. Anny obchodziliśmy bardzo uroczyście. O godz. 8.30 przy bardzo dużej frekwencji wiernych O. proboszcz Ambroży przewodniczył Mszy św. w czasie której O. gwardian Błażej wygłosił kazanie. Następnie ruszyliśmy procesją Bożego Ciała na ulice Góry św. Anny.
Tegoroczna trasa wydawała się początkowo długa, ale sama procesja przy pięknej pogodzie trwała około 1,5 godziny.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z BOŻEGO CIAŁA


Drukuj


AUGSBURGER DOMSINGKNABEN NA GÓRZE ŚW. ANNY
W piątek 29 maja gościliśmy na Górze św. Anny chór chłopięcy z Augsburga " Augsburger Domsingknaben" pod dyrekcją Reinharda Kammlera.
Katedralny Chór Chłopięcy należy do najbardziej renomowanych niemieckich chórów chłopięcych, jego korzenie sięgają XV wieku. Obecnie koncertuje w Polsce. Organizatorem koncertu był Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno -Kulturalnych w RP, który w Domu Pielgrzyma miał coroczne spotkanie. W koncercie brali udział przedstawiciele VdG z całej Polski, a także Pani Konsul Generalny w Opolu Sabine Haake.
Repertuar muzyczny Chóru by bardzo bogaty. Młodzi muzycy śpiewali pieśni gregoriańskie, wielu utworów było wykonanych wielogłosowo. Słuchacze byli zachwyceni takim bogatym warsztatem muzycznym. Na zakończenie w bazylice chór zaśpiewał "Czarną Madonnę". Oklaskom nie było końca. Po pożegnaniu św. Anny wszyscy zostali zaproszeni na Rajski Plac, gdzie chór wykonał jeszcze trzy pieśni.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z KONCERTU CHÓRU


Drukuj


Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało
W czwartek, 04 czerwca, w liturgii będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego i naszego Narodu. Udział w procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, w naszym życiu zawsze obecny.

Msze święte o godz. 7.00, 8.30, 11.30, 15.30 (w j. niemieckim) i o 17.00. Mszy św. o godz. 10-tej nie będzie.
Uroczysta Msza Św. połączona z procesją teoforczyną do czterech ołtarzy zostanie odprawiona o godz. 8.30. w bazylice.

Procesja będzie przebiegała następującymi ulicami:

ul. Szkolną, ul. Leśnicką, Rynek, ul. Wolności, ul. Prof. Olescha i ul. Strzelecką.
Zapraszamy wszystkich wiernych do udziału w tej uroczystości.


Drukuj


Zaproszenie na 40 pielgrzymkę chórów
Duszpasterz Muzyków Kościelnych serdecznie zaprasza wszystkie chóry kościelne naszej diecezji do uczestnictwa w 40 pielgrzymce chórów na Górę Św. Anny. Spotkanie odbędzie się w dniach 13-14 czerwca br.

Gościem specjalnym tego wydarzenia będzie Pan Piotr Pałka, który poprowadzi warsztaty dla chórzystów. Natomiast w sobotę 13.06. o godz. 20:00 w bazylice wystąpi Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes z Tarnowa.


Drukuj


Święto NMP Matki Kościoła
W poniedziałek 25 maja obchodziliśmy święto NMP Matki Kościoła. Każdego roku w tym dniu pielgrzymuje na Górę św. Anny Franciszkański Zakon Świeckich. O godzinie 9.00 na Rajskim Placu O. Błażej, gwardian klasztoru przywitał przybyłych pielgrzymów, którzy przybyli z różnych miejsc, a szczególnie z rejonu gliwicko-opolskiego i tarnogórsko- lublinieckiego. Wraz z siostrami i braćmi z FZŚ na Górę św. Anny przybyli opiekunowie: O. Miron z Opola, O. Faustyn z Prudnika i O. Marian z Głogówka. Obchody kalwaryjskie poprowadził O. Ambroży. Około godziny 10.00 w kaplicy w Porębie O. Błażej przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej i wygłosił pierwsze kazanie. PO Mszy św. wspólnota opolska przekazała relikwie Bł. Anieli Salawy gliwickiej wspólnocie FZŚ. Relikwie błogosławionej tercjarki towarzyszyły pielgrzymce. Kolejne kazania wygłosili: O. Krystian i O. Atanazy. Na zakończenie O. Ambroży odprawił bazylice nabożeństwo majowe połączone z błogosławieństwem sakramentalnym. O. Błażej podziękował uczestników za udział w pielgrzymce. W tym roku było na Górze św. Anny ponad 150 tercjarzy na swojej pielgrzymce. W nabożeństwie kalwaryjskim brali udział nasi czterej postulanci z Kłodzka.

ZOBACZ ZDJĘCIA ZE ŚWIĘTA NMP MATKI KOŚCIOŁA


Drukuj


Międzynarodowe wyróżnienie

Dekret o ustanowieniu Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny Matki Najświętszej Maryi Panny w Górze Świętej Anny, diecezja opolska


Porządek Mszy św.

Niedziela i święta:

7.00, 8.30, 10.00, 11.30; 15.30 (j. niem.), 17.00
nabożeństwo - 14.00Dni Powszednie:

w czasie letnim:
godz. 6.30,
w czasie zimowym:
godz. 7.00.

Od 1 V do 31 X msza św. dla pielgrzymów: godz. 11.00Błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa w drugą niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 11.30.W każdy wtorek koronka do św. Anny o godz. 6:00 i Msza św. za żyjących i zmarłych dobrodziejów Bazyliki, Kalwarii i klasztoruW II niedzielę miesiąca o godz. 14.00 nabożeństwo do św. AnnyOd maja do października każdego 13-tego nabożeństwo fatimskie i procesja z figurą Matki Boskiej Fatimskiej o godz. 18:00Okazja do spowiedzi pół godz. przede Mszą św. oraz po zgłoszeniu na furcie.Zapraszamy do słuchania transmisji Mszy św. z naszej Bazyliki o godz. 10:00 w Radiu Doxa w trzecią niedzielę miesiąca.

Polecane linkiSpotkania na Górze św. Annie dla A-A i Al.-Anon
Odnawialne źródła energii
na Górze św. Annie


Facebook

ZOBACZ NASZ FANPAGE
NA FACEBOOK'U6,069,482 unikalnych wizyt Webdesign: alfsoft.net

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies.
Brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgod na to