Nawigacja

· Strona główna

· Galeria zdjęć

Sanktuarium

· Święta Anna - patronka

· Program uroczyst. 2017

· Skład personalny

· Bractwo Świętej Anny

· Biblioteka Sanktuarium

· Historia Sanktuarium

· Historyczne daty

· Pomnik historii

· 300-lecie kalwarii

· Papieski dzień sanktuarium

· Chór Bazyliki św. Anny

Parafia

· O parafii

· Kancelaria

· Orkiestra parafialna

Góra św. Anny

· Góra św. Anny

· Dojazd na Górę Św. Anny

· Mapa Interaktywna

· Ośrodki pielgrzymkowe

· Droga św. Jakuba

Franciszkański świat

· Prowincja św. Jadwigi

· Ośrodek misyjny

· Franciszkanie w Polsce

· Kuria Generalna

Inne

· Szukaj

· Kontakt


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Dane Teleadresowe

Klasztor Franciszkanów
ul. Klasztorna 6,
47-154 Góra Św. Anny

Zgłaszanie pielgrzymek:
tel. 77 463 09 00

Klasztor:
tel. 77 463 09 00,
fax 77 463 09 28

Konto bankowe:
55 1090 2239 0000 0005 7600 1919
SWIFT: WBKPPLPP
lub 44 1600 1156 1847
6991 7000 0017

SWIFT: PPABPLPK


Droga Krzyżowa w Wielki Piątek
W Wielki Piątek 25 marca na Górze św. Anny odbyła się Droga Krzyżowa na Kalwarii. Tradycyjnie rozpoczęliśmy w kaplicy Wieczernika, gdzie O. Alan Brzyski OFM, minister prowincjalny z Wrocławia wygłosił pierwsze kazanie kalwaryjskie. Po kazaniu procesja ruszyła w stronę Poręby, gdzie odprawiono dwie kolejne stacje Drogi Krzyżowej znajdujące na Górze Oliwnej.
Przy kaplicy Gradusy odmówiono modlitwy, a pielgrzymi mogli na kolanach przejść św. schody. Kolejne kazanie kalwaryjskie wygłosił przy kaplicy Pałac Piłata O. Ignacy Szczytowski OFM z Domu Pielgrzyma.
Idąc Drogą Krzyżową wspominaliśmy wszystkich żyjących i zmarłych polecanych wypominkach. Przy kościele św. Krzyża kazanie wygłosił O. Atanazy Polanko OFM z Góry św. Anny.
Po zakończeniu Drogi Krzyżowej O. Zenon Kijaczko OFM z Góry św. Anny przewodniczył liturgii Wielkopiątkowej. Wierni wysłuchali opisu Męki Pańskiej i uczestniczyli w adoracji Krzyża św. Po zakończonych ceremoniach Najświeższy Sakrament został wystawiony w Bożym Grobie.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z DROGI KRZYŻOWEJ W WIELKI PIĄTEKDrukuj


Życzenia Wielkanocne


Drukuj


Triduum Paschalne na Górze św. Anny
Wielki Czwartek 24 marca 2016
Okazja do sakramentu pokuty od godz. 7.00 – 21.00
18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej, przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy.
Adoracja w Ciemnicy do godz. 21.00

Wielki Piątek 25 marca 2016
Okazja do sakramentu pokuty od godz. 7.00 – 20.00
G. 9.00 Kaplica Wieczernika na Kalwarii, początek Drogi Krzyżowej z trzema kazaniami kalwaryjskimi.
Bezpośrednio po nabożeństwie Drogi Krzyżowej w kościele św. Krzyża zostaną odprawione ceremonie Wielkiego Piątku.
Adoracja przy Bożym Grobie w kościele Krzyża św. na Kalwarii do godz. 20.00.

Wielka Sobota 26 marca 2016
Okazja do sakramentu pokuty od godz. 7.00 – 18.30
G. 6.00 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie w kościele Krzyża św. na kalwarii.
G. 10.00, 12.00 i 14.00 w bazylice, poświęcenie pokarmów wielkanocnych
G. 18.00 zakończenie adoracji Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie
G. 19.00 w bazylice, liturgia Wielkiej Soboty

Niedziela Wielkanocna 27 marca 2016
G. 5.30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu w kaplicy Bożego Grobu
G. 6.00 Procesja rezurekcyjna z kalwarii do bazyliki św. Anny i Msza św. w bazylice św. Anny
Pozostałe Msze św. w bazylice: 8.30; 10.00; 11.30;
15.30 /w języku niemieckim/; 17.00
G. 14.00 Uroczyste nieszpory wielkanocne

Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy 28 marca 2016
Msze św. w bazylice: 7.00; 8.30; 10.00; 11.30;
15.30 /w języku niemieckim/; 17.00
G. 14.00 nieszpory wielkanocne


Drukuj


O. Arnold Gillner mianowany przez papieża Franciszka Misjonarzem Miłosierdzia
O. Arnold Gillner, franciszkanin z Góry św. Anny został mianowany przez papieża Franciszka Misjonarzem Miłosierdzia.
W Środę Popielcową O. Arnold odebrał w Rzymie dokument nominacyjny.


Szczególnym zadaniem misjonarzy mam być głoszenie miłosierdzia Bożego podczas wielkopostnych rekolekcji, kazań i katechez. Istotnym elementem posługi misjonarza miłosierdzia ma być spowiadanie. Na mocy przywileju papieża, O. Arnold otrzymał prawo do rozgrzeszania z grzechów, dotychczas zarezerwowanych jedynie dla Stolicy Apostolskiej, m.in. grzechu profanacji postaci eucharystycznych, schizmy, apostazji czy herezji, a także grzechu spowodowanego naruszeniem tajemnicy spowiedzi.
Zadanie powierzone misjonarzom wymaga, aby tę funkcje sprawowali duchowni "dobrzy, cierpliwi, zdolni zrozumieć ludzkie ograniczenia, gotowi do tego, by wyrażać natchnienia Dobrego Pasterza w swojej misji głoszenia i spowiadania" - czytamy w Instrukcji na Rok Miłosierdzia. Mają oni posługiwać nie tylko na terenie diecezji, z której pochodzą, lecz w całym kraju, a także poza jego granicami.
Pielgrzymka Hodowców Gołebi I Drobnego Inwentarza
W niedzielę 04 października 2015 r. w uroczystość św. Ojca Franciszka w annogórskiej grocie, już 26. raz świętowali razem: hodowcy gołębi i drobnego inwentarza oraz orkiestry kalwaryjskie. Pogoda była wymarzone. W grocie zgromadziło się kilka tysięcy pielgrzymów. O. Błażej przywitał na początku licznie zgromadzonych muzykantów i podziękował im za trud muzykowania na Górze św. Anny w czasie corocznych uroczystości a zwłaszcza wielkich odpustów kalwaryjskich. Potem przywitał licznie zgromadzonych hodowców gołębi i drobnego inwentarza. Gwardian zauważył, że na ponad 140 sztandarach widnieje postać św. Franciszka z Asyżu. Mszy św. przewodniczył bp Rudolf Pierskała z Opola. Wraz z nim odprawiali kapłani z diecezji katowickiej, świdnickiej, kieleckiej, przemyskiej, zielonogórsko-gorzowskiej i opolskiej na czele z ks. kapelanem Józefem Żyłką. Wasz patron, św. Franciszek był człowiekiem o gołębi sercu, zjednoczony z całym stworzeniem. Miał wielkie serce dla Jezusa, dla ludzi i całego świata. (…) Poeta mówi „miej serce i patrzał w serce”. To pierwsze zapewne macie, z drugim jest trudniej… Czy potrafimy patrzeć na siebie nie przez pryzmat wyników, powierzchowności kolegi? Uczmy się od gołębi, które z natury są łagodne, nikomu nie robią krzywdy, są symbolem pokoju. A kluczem do serca jest miłość… - mówił do nich w homilii bp Rudolf Pierskała.
Prezes Związku Krajowego Hodowców Gołębi Pocztowych, Jan Kawaler wyznał na zakończenie Mszy św. w swoim podziękowaniu: „To jest miejsce dla nas szczególne, poświęcone św. Annie i św. Franciszkowi, patronowi naszemu i naszych gołębi, przemierzających tysiące kilometrów w drodze do gołębnika. Dziś my przemierzyliśmy setki kilometrów, w drodze do tego naszego duchowego domu. Przynosimy tu nasz cały miniony rok, nasze sukcesy, ale i niepowodzenia, radości albo ból serca, żegnając kolegów, przyjaciół, którzy odeszli.
Tradycyjnie po Mszy św. ks. biskup poświęcił gołębie, a te wypuszczone z klatek wzniosły się wysoko w niebo, a Góra Świętej Anny ich duchowym domem, do którego powrócą z daleka w następnym roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PIELGRZYMKI HODOWCÓW GOŁĘBI I DROBNEGO INWENTARZA


Drukuj


Dożynki
W niedzielę 20 września 2015 r. uroczystej Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył bp Rudolf Pierskała. Grotę lurdzką wypełniły delegacje z koronami żniwnymi i płodami ziemi. W grocie przy pięknej pogodzie spotkało się kilka tysięcy rolników i ok. 40 delegacji parafii i dekanatów diecezji opolskiej dziękowało Bogu za tegoroczne plony.
Tegoroczne dożynki przygotował dekanat Zawadzkie. Starostami byli Helena i Jerzy Ziaja ze Staniszcz Wielkich. Mają 13 hektarowe gospodarstwo, w którym zajmują się agroturystyką (dwie stanice wodne dla kajaków spływających Małą Panwią, wypożyczalnia rowerów) i produkują zdrową żywność na potrzeby własne i turystów m.in. sery. Oprawę muzyczną przygotowała parafia Kolonowskie.
„Najważniejszym owocem ziemi to jest piękny chleb, który przynieśli starostowie dożynkowi. Bóg nam pobłogosławił! Chleb to znak Bożego błogosławieństwa dla nas. Mamy powód żeby wdzięcznie śpiewać hymn chwały dla Boga. To Bóg daje plon. Tylko ten, kto dzieli się obfitością zbiorów jest bogaty przed Bogiem. Jak ważne jest by umieć odczytać znaczenie i symbolikę Bożych darów! Czy potrafimy docenić owoce ziemi? – mówił bp Pierskała i zaprezentował swój koszyk dożynkowy, którzy przywiózł na Górę Świętej Anny. Były w nim: ziemniak, wiśnie w słoiku, cytryna, orzechy i cebula. Ksiądz Biskup tłumaczył znaczenie i odczytywał symbolikę każdego z nich. –Boże dziękujemy Ci za tę cebulę, która wyciska łzy i oczyszcza nasze oczy, ale prosimy Cię: daj nam też dar łez duchowych, abyśmy zapłakali nad naszymi grzechami, zobaczyli swoje wady i błędy i abyśmy się nawrócili i poprawili ze złego. Panie, daj nam też dar łez współczucia dla cierpiących z powodu śmierci bliskich, dla cierpienia nieuleczalnie chorych, współczucia dla uchodźców, wygnańców i migrantów, którzy szukają dachu nad głową – podkreślał w kazaniu bp Rudolf Pierskała.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI DOŻYNKOWYCH


Drukuj


Wielki Odpust Kalwaryjski Podwyższenia Krzyża św
W dniach od 09 do 13 września na Górze św. Anny odbył Wielki Odpust Kalwaryjski Podwyższenia Krzyża św. Jak co roku w uroczystościach brało udział tysiące pielgrzymów. W sobotę 12 września Mszy św. poprzedzającą Drogę Krzyżową na Kalwarii odprawił biskup opolski Andrzej Czaja, który także wygłosił kazanie. W koncelebrze w Grocie Lurdzkiej było około 80-ciu kapłanów. Na początku Mszy św. ks. Biskup dekret Stolicy Apostolskiej ustanawiający Międzynarodowe Sanktuarium św. Anny Matki Najświętszej Maryi Panny na Górze św. Anny w diecezji opolskiej.
Wieczorem w Grocie Lurdzkiej obyło się nabożeństwo światła, któremu przewodniczył biskup ostrawsko-opawski Franciszek von Lobkowitz. W nabożeństwie brali udział także trzej biskupi z Opola i dwaj z Gliwic.
W niedzielę pielgrzymi brali udział w nabożeństwie Drożek Maryjnych. W kaplicy WNMP odbył się symboliczny pogrzeb. Następnie poniesiono statuę Maryi Wniebowziętej do Groty Lurdzkiej, gdzie została odprawiona suma odpustowa. Czterodniowy dopust zakończył się nabożeństwem fatimskich i procesją z figurą MB Fatimskiej na Kalwarii.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚW.


Drukuj


Wielki Odpust kalwaryjski ku czci Aniołów Stróżów
W dniach od 28 do 30 sierpnia odbył się Wilki Odpust kalwaryjski ku czci Aniołów Stróżów. Trdycyjnie w czwartek w kaplicy III Upadku Pana Jesusa odprawiono Mszę św. o pogodę.
W piątek 28 sierpnia od rana witaliśmy przychodzące pielgrzymki. W sobotę 29 sierpnia o godz. 13.00 przy kościele św. Krzyża rozpoczęły się wspólne obchody kalwaryjskie. Początkowo wydwało się, że ludzi będzie mało. Ale w rzeczywistości było prawie tyle pielgrzymów co przed dwoma tygodniami.
Wieczorem o godz. 20.00 w bazylice św. Anny w czasie nabożeństwa z kazaniem wystąpił chór „Cordis i Przyjaciele”. Nabożeństwo trwało około 1,5 godziny. Chór wykonywał pieśni na przemian z recytacją psalmów.
W niedzielę 30 sierpnia obchody rozpoczęliśmy w Porębie. Sumę odpustową w Grocie po przyjściu z Poręby odprawił O. prowincjał Alan, który także wygłosił kazanie. Wielki odpust kalwaryjski Aniołów Stróżów zakończyliśmy nabożeństwem Eucharystycznym i procesją do bazyliki św. Anny. Tradycyjnie na Rajskim Placu orkiestra dała krótki koncert.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU KU CZCI ANIOŁÓW STRÓŻÓW


Drukuj


Odpust Wniebowzięcia NMP
W dniach od 14 do 16 sierpnia odbył się na Górze św. Anny odpust Wniebowzięcia NMP. W piątkowe przedpołudnie przychodziły pielgrzymki parafialne, które witano w bazylice św. Anny. Wieczorem po Mszy św. i kazaniu inaugurującym odpust pielgrzymi śpiewali koronkę do św. Anny. W sobotę przypadała uroczystość Wniebowzięcia NMP. Dlatego też na początku obchodów kalwaryjskich przy kościele św. Krzyża została odprawiona Msza św. Następnie licznie zgromadzeni pielgrzymi wyruszyli na kalwarię. Wieczornemu nabożeństwu w bazylice przewodniczyły Siostry Służebniczki z Leśniczy.
W niedzielę po odprawieniu Dróżek Maryjnych i przybyciu z Poręby do Groty biskup opolski Andrzej Czaja przewodniczył sumie odpustowej. Po Mszy św. ks. biskup odprawił nabożeństwo zakończeniowe i procesja ruszyła do bazyliki św. Anny z figurą MB Wniebowziętej.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z ODPUSTU WNIEBOWZIĘCIA NMP


Drukuj


Informacje na najbliższy czas
Sobota (31.10)
W tym dniu od 16.00 do 19.00 okazja do spowiedzi.
18.00 październiku nabożeństwo różańcowe.

Niedziela (01.11) - UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIETYCH
Msze święte w tym dniu o godz.: 7.00; 8.30; 10.00; 11.30 i 17.00.
Nie będzie Mszy świętej o 15.30.

Po południu o 14-tej nabożeństwo za zmarłych w bazylice, a po nabożeństwie w procesji udamy się na cmentarz gdzie będą miały miejsce modlitwy za zmarłych.

ODPUSTY ZA ZMARŁYCH

Od 1 do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez papieża i wyzbycie się przywiązania do najmniejszego nawet grzechu.


Drukuj


Dekret o ustanowieniu Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny
Dekret o ustanowieniu
Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny
Matki Najświętszej Maryi Panny
w Górze Świętej Anny, diecezja opolska


Rozpatrując prośbę z 15 września 2009, którą przedstawił J. E. abp Alfons Nossol, biskup Opola w imieniu Braci Mniejszych Franciszkanów, aby nadać Sanktuarium na Górze Świętej Anny tytuł Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny, Matki Najświętszej Maryi Panny , w Górze Świętej Anny na terytorium diecezji opolskiej.

PRZECZYTAJ CAŁY DEKRET


Drukuj


Międzynarodowe wyróżnienie

Dekret o ustanowieniu Międzynarodowego Sanktuarium świętej Anny Matki Najświętszej Maryi Panny w Górze Świętej Anny, diecezja opolska


Porządek Mszy św.

Niedziela i święta:

7.00, 8.30, 10.00, 11.30; 15.30 (j. niem.), 17.00
nabożeństwo - 14.00Dni Powszednie:

w czasie letnim:
godz. 6.30,
w czasie zimowym:
godz. 7.00.

Od 1 V do 31 X msza św. dla pielgrzymów: godz. 11.00Błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa w drugą niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 11.30.W każdy wtorek koronka do św. Anny o godz. 6:00 i Msza św. za żyjących i zmarłych dobrodziejów Bazyliki, Kalwarii i klasztoruW II niedzielę miesiąca o godz. 14.00 nabożeństwo do św. AnnyOd maja do października każdego 13-tego nabożeństwo fatimskie i procesja z figurą Matki Boskiej Fatimskiej o godz. 18:00Okazja do spowiedzi pół godz. przede Mszą św. oraz po zgłoszeniu na furcie.Zapraszamy do słuchania transmisji Mszy św. z naszej Bazyliki o godz. 10:00 w Radiu Doxa w trzecią niedzielę miesiąca.

Polecane linkiSpotkania na Górze św. Annie dla A-A i Al.-Anon
Odnawialne źródła energii
na Górze św. Annie


Facebook

ZOBACZ NASZ FANPAGE
NA FACEBOOK'U6,069,484 unikalnych wizyt Webdesign: alfsoft.net

UWAGA! Ten serwis uzywa cookies.
Brak zmiany ustawienia przegladarki oznacza zgod na to